Jaką telewizje wybrać?

Model konsumencki i nadawczy OTT znacznie różni się od innych koncepcji. Model OTT jest otwarty dla każdego posiadacza praw, ponieważ jest oparty na modelu istniejącym w sieci: każdy może publikować informacje, które są dostępne globalnie. Wydawcą może być tradycyjna firma telewizyjna lub filmowa, lub amator. Każdy z nich może udostępniać konsumentom programy telewizyjne czy filmy za darmo online.  

telewizor photo

Czym jest OTT?

W modelu OTT wydawca ma bezpośredni kanał komunikacji z konsumentem, niezależnie od ISP czy operatora kablowego. Okazuje się, że podejście OTT jest maksymalnie niezależne od sprzętu użytkownika. Dostęp konsumenta do telewizji nie ogranicza się do telewizora w salonie. Dzięki otwartym standardom i formatom OTT może mieć taką samą przyszłość jak dzisiejszy Internet. Mechanizmy publikacji, dostępu i wyszukiwania zasobów w Internecie w najbliższej przyszłości będą płynnie łączyć się ze światem wideo i telewizji. W OTT chodzi o wzrost, a nie restrukturyzację. OTT może dziś działać na istniejącej infrastrukturze, w tym ADSL, szerokopasmowym, WI-FI, kanałach kablowych i satelitarnych. OTT korzysta z globalnego modelu dostępności, w którym usługi wideo i telewizyjne mogą być fizycznie świadczone na jednym kontynencie i dostępne na innym, o ile nie jest to sprzeczne z prawami do dystrybucji treści. OTT obiecuje znacznie szerszy wybór produktów, programów i programów medialnych niż zwykle oglądamy w zwykłej telewizji, a także znacznie większą kontrolę nad tym, kiedy, gdzie i kto oglądał te programy czy filmy za darmo.

OTT to idealna platforma do marketingu i dystrybucji produktów medialnych. Ponadto Internet wspiera rozproszone środowisko do współpracy i produkcji mediów. Być może pojawienie się internetowych grup medialnych i projektów open-source – od programów rozrywkowych po programy informacyjne.

Czym jest IPTV?

Chociaż skrót „IP” pochodzi od „protokołu internetowego”, nie oznacza to, że ludzie mogą wejść na swoją stronę internetową i obejrzeć swój ulubiony program telewizyjny. „IP” w przypadku IPTV oznacza jedynie metodę przesyłania informacji przez bezpieczną i łatwą w zarządzaniu sieć. W tym przypadku treści internetowe są nam dostarczane przez wybranego przez nas dostawce. Cała infrastruktura należy do operatora i nie jest w całości dostępna z Internetu. Ponadto wszystkie urządzenia podłączone do sieci są kontrolowane przez operatora, co pozwala operatorom na znacznie większą kontrolę nad dystrybucją treści, niż pozwalają na to inne nowoczesne technologie dostarczania. Konsument współdziała bezpośrednio ze swoim operatorem. W tym sensie operator IPTV jest prawie nie do odróżnienia od dotychczasowych operatorów telewizji kablowej. Ponadto infrastruktura IPTV jest geograficznie i fizycznie powiązana z domami, urządzeniami i telewizorami konsumenckimi. Sam wybór modelu oglądania telewizji internetowej zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji. Wybór powinien uwzględniać poziom naszej mobilności, to czy często oglądamy telewizje za pośrednictwem komputera, ale też liczbę osób w domu, która korzystać będzie z telewizji internetowej. Telewizja internetowa dostarcza mnóstwo filmów, seriali i programów.