Gdzie można znaleźć za darmo filmy dla dzieci?

Oglądanie filmów to jedna z najbardziej ulubionych rozrywek naszych dzieci. Niektórzy twierdzą, że to bardzo niepokojące zjawisko, że nasze pociechy, zamiast ślęczeć przed ekranem powinny spędzać wolny czas z rówieśnikami, na świeżym powietrzu lub zajmować się czymś pożyteczniejszym np. nauką. Nic bardziej mylnego! W oglądaniu filmów przez dzieci – o ile oczywiście z tym nie przesadzają – nie ma nic złego. Wręcz przeciwnie taka rozrywka przynosi naszej pociesze wiele dobrego. 

Filmy w sieci

Wartościowe i mądre filmy są uzupełnieniem wychowania i edukacji. Wpływają nie tylko na rozwój intelektualny dziecka, ale także kształtują jego wrażliwość i sposób postrzegania świata. Pod warunkiem oczywiście, że nasze pociechy nie oglądają filmów dla dorosłych, tylko dostosowane do swojego wieku. Gdzie takie można znaleźć? Bardzo bogatą ofertę filmów dla dzieci w różnym wieku mają platformy internetowe oferujące usługę VoD, czyli filmy online na życzenie. Można tu znaleźć największe hity i nowości dla naszych milusińskich! Najczęściej odwiedzane platformy to: Netflix, HBO, Amazon Prime Video, cda.pl, Player.pl, ipla.tv, vod.tvp.pl. Niektóre z nich oferują filmy wyłącznie odpłatnie, niektóre także filmy za darmo. Niestety baza tych ostatnich nie jest zbyt imponująca i ciagle się kurczy. Są w niej głównie produkcje sprzed kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat. Złośliwi twierdzą, że naprawdę dobre, wartościowe i aktualne filmy za darmo online dla dzieci to będzie już wkrótce tylko wspomnienie. Warto jednak wejść na strony platform VoD i kliknąć zakładkę: darmowe. A nuż uda się znaleźć jeszcze coś interesującego dla naszego dziecka? 

Kontrola rodzicielska nad dziećmi 

Jeśli nie mamy ochoty płacić za dostęp do filmów na platformach VoD, możemy odesłać dziecko na YouTube. To baza wielu ciekawych a do tego darmowych filmów na różne tematy oraz źródło znakomitej rozrywki – także dla najmłodszych. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że podczas samodzielnego przeszukiwania YouTube nasza pociecha trafi na treści, do których absolutnie nie powinna mieć dostępu. Dlatego, zanim wręczymy naszemu dziecku tablet lub smartfon i pozwolimy szperać w zasobach YouTube, powinniśmy zainstalować aplikację YouTube Kids. Dzięki niej YouTube będzie udostępniał naszemu dziecku, tylko dostosowane do jego wieku treści, a my dodatkowo będziemy mieć pełną kontrolę nad tym, co ogląda nasze dziecko. Możemy np. blokować strony, które uważamy za nieodpowiednie, zdecydować, czy dziecko będzie mogło samodzielnie wyszukiwać filmy, czy otrzyma dostęp wyłącznie do wybranych przez nas kanałów. Blokowanie dostępu do niepożądanych filmów i treści to nie jedyne zalety aplikacji. YouTube Kids daje kontrolę nad czasem, jaki nasza pociecha będzie spędzać przed ekranem. Wystarczy włączyć minutnik i po określonym przez nas czasie dostęp zostanie zablokowany. To bardzo ważne.  

Dziecko, a zwłaszcza małe, nie może spędzać całego wolnego czasu tylko na oglądaniu filmów. Trzeba mu tę rozrywkę odpowiednio dawkować. Jeśli tego nie zrobimy jego rozwój fizyczny i emocjonalny, może zostać zakłócony. Opóźnienie rozwoju mowy, rozdrażnienie, agresja, trudności z koncentracją, otyłość to tylko niektóre niebezpieczeństwa, na które narażamy dziecko, pozwalając mu na ślęczenie godzinami nad tabletem lub przed telewizorem. Psychologowie i pedagodzy są zdania, że dziecko do drugiego roku życia w ogóle nie powinno niczego oglądać na ekranie, ponieważ jego układ nerwowy nie jest na tyle ukształtowany, by odebrać prawidłowo nadmiar „migających” bodźców. Maluch w wieku powyżej dwóch do czterech lat powinien oglądać bajki nie dłużej niż 20 minut dziennie, dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, nie dłużej niż godzinę dziennie. Ze starszymi powinniśmy już indywidualnie ustalać ograniczenia dotyczące czasu spędzanego przy urządzeniach cyfrowych. Jednak specjaliści zalecają, by kilkulatek nie siedział przed ekranem dłużej niż dwie godziny. Czyli dokładnie tyle ile zazwyczaj trwa pełnometrażowy hit dla dzieci.